عکس‌های غذا را به دستور پختشان تبدیل کنید!

Curiosty- دانشمندان دانشگاه MIT، موفق به ساخت الگوریتمی شده‌اند که با استفاده از تصویر یک غذا، مواد سازنده و نحوه‌ی پخت آن شناسایی می‌کند.

به نقل از کیوریاسیتی، نخستین گام‌های این حوزه را محققین دانمارکی در سال 2014 برداشتند. آن‌ها با استفاده از مجموعه‌ای 101 هزارتایی از تصاویر غذاهای گوناگون الگوریتمی ساختند که با نشان دادن عکس غذا، نام آن را با صحت 80 درصد حدس می‌زد.
مجموعه‌ای 110 هزارتایی از تصاویر غذاها و 65 هزار دستور پخت، خمیرمایه‌ی سیستم دیگری بود که محققین دانشگاه هنگ‌کنگ برای تشخیص غذا به کار بردند؛ اما تنها به غذاهای چینی محدود می‌شد.

پژوهشگرانی از لابراتوار علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی دانشگاه CSAIL) MIT) با همکاری انستیتوی تحقیقات کامپیوتر قطر پا را فراتر گذاشتند. با استفاده از سایت‌های برتر دستور غذا نظیر Allrecipes.com و Food.com، آن‌ها دیتابیسی عظیم شامل 800 هزار عکس و بیش از 1 میلیون دستور طبخ تهیه کردند. سپس آن‌ها شبکه‌ی عصبی الکترونیکی را برای برقراری ارتباط میان دستور طبخ، تصاویرشان و مواد لازم به کار گرفتند.

پس از اتمام فرآیند "یادگیری"، برنامۀ Pic2Recipe می‌توانست به تصویر کلوچه‌ی شکری نگاه کرده و 8 تا از 11 ماده‌ی سازنده‌اش را به درستی نام ببرد. به دلیل اینکه سایت‌های مورد استفاده تمرکز بیشتری بر غذاهای پختنی دارند، این برنامه در تشخیص این نوع غذاها بهتر عمل می‌کرد. همچنین غذاهایی مانند سوشی و اسموتی که می‌توانند با مواد متفاوتی درست شوند با دقت کمتری توسط برنامه شناسایی می‌شدند. در آینده Pic2Recipe می‌تواند انواع گوناگون پخت هر ماده (مثلا گوجه فرنگی تازه یا سرخ‌شده) یا گونه‌های مختلف گیاهان و ... (مانند انواع مختلف قارچ‌ها) را شناسایی کند. 
سازندگان این برنامه نسخه‌ی برخط این برنامه را برای امتحان در دسترس قرار داده‌اند.  

با وجود این سیستم‌ها می‌توانیم مخفیانه به دستور پخت غذای رستوران‌ها و اقواممان پی ببریم؛ همینطور می‌توانیم آن‌ها را از لحاظ وجود آلرژن‌ها بررسی کنیم. تنها با گرفتن یک عکس از مواد باقی‌مانده در فریزرتان می‌توانید پیشنهادهایی مخصوص خود برای شام دریافت کنید.
Pic2Recipe هنوز در مراحل نخستین خود به سر می‌برد و سازندگان آن برای تبدیل رویای گیک‌های عاشق غذا به واقعیت در تلاشند.

 

توسط: مهدی باس‌خواه– دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران
Ertebat Bartar

Email این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید